Zeytin, Akdeniz mutfağının vazgeçilmez bir parçası olmanın ötesinde, sağlığa birçok fayda sağlayan bir süper gıdadır. Zeytinin tarihi, binlerce yıl öncesine dayanır ve bugün dünya genelinde sofralarda, yemeklerde ve sağlık destekleyici ürünlerde yaygın olarak kullanılır. Peki hiç zeytini yanlış yediğinizi düşündünüz mü?

Prof. Dr. Canan Karatay, zeytin tüketiminde sıklıkla yaşanan yanlış uygulamalar hakkında uyararak kısırlık riski hakkında açıklamalarda bulundu.

«KISIR KALIRSINIZ»

Prof. Dr. Canan Karatay, «Sağlıklı, yağlı, kristal kaya tuzlu peynir, zeytin yemezseniz, suya koyup onları tuzunu çıkartıyorum derseniz kısır kalırsınız. Bir de üstüne çamaşır suları, bulaşık suları, yüzey temizleyiciler… Yok böyle bir şey, hepsinin içinde zehir var. Evler temiz olmayacak, kirli yaşayacağız temiz yiyeceğiz» dedi.

EN SAĞLIKLI MEYVE SUYU: ZEYTİNYAĞI

Zeytin ve zeytinyağının sağlık için önemli bir yeri olduğunun altını çizen Karatay, meyve sularının ise büyük tehlike saçtığını belirtti. Karatay, katıldığı bir konferansta zeytinin en sağlıklı meyve olduğunu ifade etti. Zeytinyağının yağ olmadığını zeytin meyvesinden alınan en sağlıklı meyve suyu olduğunun altını çizen Karatay, «Turp yerseniz, turp gibi olursunuz. Beyaz peynir yanına 30-40 zeytin koyun, bütün gün düz duvara tırmanırsınız» dedi.Source link

Por admin2