Dünya genelinde açıklanan makroekonomik verilerden alınan sinyaller, ekonomik aktivitenin yavaşlamaya devam ettiğini gösterirken, bu durum Pasifik Okyanusu’nun iki cephesinde farklı fiyatlamalara sebep oluyor.

ABD’de açıklanan iş gücü piyasası verileri istihdam piyasasında yavaşlamanın hızlandığını gösterirken, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yılın geri kalanında faiz oranlarını sabit bırakacağına yönelik beklentiler güçleniyor.

ABD ekonomisinin ikinci çeyrek büyüme verisi yüzde 2,4’ten yüzde 2,1’e revize edilirken, ülke ekonomisinin ikinci çeyrekte beklenenden daha az büyüdüğünü ve istihdam artışının da beklenenden fazla yavaşladığını gösteren verilerin ardından para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in eylül toplantısında politika faizini sabit tutacağına yönelik beklentiler yüzde 90’a yaklaştı.

Analistler, ABD’de bugün ve yarın açıklanacak verilerin de önemine dikkati çekerek, özellikle tarım dışı istihdam verisinin piyasaların yönü üzerinde etkili olmasının beklendiğini kaydetti.

Söz konusu gelişmeler tahvil piyasalarında alış ağırlıklı bir seyri beraberinde getirirken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi, geçen hafta son 16 yılın zirvesini görmesinin ardından bugün yüzde 4,07’ye kadar geriledi.

ALTININ ONS FİYATI YÜKSELDİ

Altının ons fiyatı da Fed’in «şahin» politikalarına son verebileceği beklentisiyle yükseliş eğilimini üst üste dördüncü iş gününe taşıyarak 1.945 dolara çıktı.

Söz konusu gelişmelerle New York borsasında Dow Jones endeksi yüzde 0,11, S&P 500 endeksi yüzde 0,38 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,54 artış kaydetti. ABD’de endeks vadeli kontratlar yeni güne karışık bir seyirle başladı.

Avrupa borsalarında ise karışık bir seyir öne çıkarken, bölgede enflasyon ve resesyon ikilemi varlığını koruyor.

Dün Almanya’da açıklanan verilere göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 6,1 artarak beklentileri geride bırakırken, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) gelecek dönem politikalarına yönelik belirsizlikler güç kazanmaya devam etti.

Dün İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,12 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,09 yükselirken, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,24 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,12 geriledi. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar, yeni güne de karışık seyirle başladı.

DARALMANIN SÜRDÜĞÜNE İŞARET ETTİ

Asya piyasalarında Çin kaynaklı negatif haber akışı varlık fiyatlarını baskılamayı sürdürüyor.

Ülkenin en büyük gayrimenkul şirketlerinden Country Garden’ın temerrüde düşebileceği ihtimali risk algısını artırırken, bugün açıklanan veriler de ekonomik aktivitenin yavaşlamaya devam ettiğini gösterdi. 

Buna göre, Çin’de imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) 49,7’ye yükselse de daralmanın sürdüğüne işaret etti.

Japonya’da ise perakende satışlar temmuzda yüzde 6,8 ile beklentilerin üzerinde artarken, sanayi üretimi yüzde 2 azaldı.

Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,9 yükselirken, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,4, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,6 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,4 değer kaybetti.Source link

Por admin2